Odrzucona reklamacja Timberland SPRINT TREKKER MID
Opis klienta: rozdarcia podszewek
Słubice
Czas użytkowania: obuwie zareklamowane po 45 dniach
Złożona przez konsumenta reklamacja butów Timberland dotyczy bardzo szybkiego przetarcia podszewek w miejscu tyłostopia. Obuwie zostało kupione i zareklamowane w hurtowni sportowej ATOM SPORT.
Ocena rzeczoznawcy Polskiej Izby Przemysłu Skórzanego
Według opiniodawcy, zmiany, które wystąpiły po niespełna dwóch miesiącach użytkowania są zmianami amortyzacyjnymi, zawinionymi przez użytkownika. Według Pana Okułowicza niniejsze defekty wynikają z zakładania obuwia bez używania łyżki, co spowodowało „luz umożliwiający wpychanie stopy pozbawia ją stabilizacji, wymusza tarcie i doprowadza do uszkodzenia podszewki(…)”
A Wy szanowni Państwo, jak myślicie? Czy wystąpienie takich wad w po 45 dniach od zakupu, w butach za 399 zł, renomowanej marki Timberland jest dopuszczalne? W mojej ocenie nie.
Moja opinia rzeczoznawcza
W mojej ocenie brak jest związku logicznego pomiędzy wzuwaniem stopy, a jej dalszym „luzem umożliwiającym wypychanie stopy”. Po założeniu obuwia należy dopasować cholewkę i język do sklepienia stopy, a następnie je zasznurować korzystając ze sznurowadeł przewleczonych przez zamknięte haki obuwnicze. Inaczej nie ma możliwości korzystania z obuwia ponieważ spadałoby ze stóp. Klasycznie w miejscu grzbietu pięty stosuje się element podszewki – zapiętek, którego pomimo wszystko w przedmiotowej parze nie zastosowano. Wobec tego funkcję zapiętka powinna przejąć podszewka. Zapiętek to element podszewki, którego podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie stopy przed wyzuwaniem w trakcie motoryki stąpania człowieka, a więc pełni funkcję antypoślizgową. Wbrew pozorom zapiętek (a tutaj podszewka) spełnia bardzo ważną rolę w konstrukcji obuwia i dlatego też zastosowany na ten element materiał powinien być odpowiednio wytrzymały. Tutaj bezspornie wada polega na zastosowaniu surowca bardzo niskiej jakości, który wykazuje niedostateczną odporność na tarcie suche oraz mokre.