Ugody, które są oferowane przez banki Frankowiczom mają zagwarantować zwolnienie od podatku dochodowego. Jednak większość pożyczkobiorców rezygnuje z finalizacji ugody i zwraca się do sądu, ponieważ warunki ugody są ich zdaniem mniej korzystne. Część osób z różnych przyczyn decyduje się jednak na zawarcie ugody z bankiem. W poniższym artykule zagłębimy się w temat ugód frankowych i związanych z tym zwolnień podatkowych.
Podatek od ugody frankowej z bankiem w 2024 roku
Szacuje się, że w swoich bankach rozliczyło się kilkadziesiąt tysięcy kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty we frankach szwajcarskich. Spora osób decyduje się na drogę sądową, twierdząc, że ugoda z bankiem jest mniej korzystnym dla nich rozwiązaniem niż korzyści uzyskane z zakończonego sukcesem procesu. W ramach ugody bank może umorzyć część zadłużenia i zmniejszyć spłaty kredytobiorcy. Tym samym świadczenie to staje się przychodem dla pożyczkobiorcy.
Zysk w przypadku anulowania kredytu przez osobę fizyczną zasadniczo podlega podatkowi dochodowemu. Jednak nie wszyscy kredytobiorcy we frankach szwajcarskich muszą zapłacić podatek dochodowy. Można skorzystać ze zwolnienia podatkowego, jeżeli osoba fizyczna zaciągnęła kredyt na pojedynczą inwestycję mieszkaniową.
Ugoda frankowa a PIT
Jednym z pierwszych pytań, które pojawia się w przypadku ugód frankowych, jest to, czy należy płacić podatek dochodowy (PIT) w związku z płatnościami, które realizuje się w swoim banku. W ramach umowy frankowicze mogą:
- uzyskać zwrot danej kwoty od banku,
- umorzona przez bank zostanie im część zobowiązania.
W obu przypadkach zachodzi korzyść dla kredytobiorców. Co do zasady nie muszą jednak płacić podatku PIT od tego zysku. Zatem dochód ten nie musi być uwzględniany w rocznym zeznaniu podatkowym. Banki nie mają obowiązku sporządzania i przekazywania rocznej informacji PIT-11 do urzędów skarbowych i podatników.
Podatek od ugody frankowej 2024 – rozporządzenie
Kwestię zwolnień podatkowych osób zaciągniętych kredytem walutowym reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zawieszenia poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów związanych z kredytami udzielonymi na inwestycję mieszkaniową. Rozporządzenie to będzie obowiązywać co najmniej do końca 2024 roku.
Dlatego w latach 2023 i 2024 większość pożyczkobiorców we frankach szwajcarskich po rozliczeniu otrzyma zwolnienie z podatku. Zwolnienie podatkowe przysługuje także kredytobiorcom, którzy zawrą umowę przed wejściem w życie przepisów Rozporządzenia, czyli przed dniem 15 marca 2022 roku. Rozporządzenie to gwarantuje tzw. moc wsteczną zawartych w nim przepisów.
Ile wynosi podatek od wygranej sprawy frankowej w 2024 roku?
W zasadzie opodatkowaniu podlegają wszystkie dochody. Istnieje jednak szereg wyjątków w prawie podatkowym. Polegają one na tym, że nawet jeśli ma uzyskuje się dochód to nie trzeba płacić podatków. Dotyczy to także sporu związanego z kredytami we frankach. Urząd skarbowy uznaje, że kwota stanowiąca równowartość „zrealizowania wniosku o zwrot” nie podlega opodatkowaniu, gdyż nie stanowi przychodu kredytobiorcy.
Jeżeli jednak przesłanki dotyczące obniżenia podatku nie zostaną spełnione, np. od inwestycji zakupionej pod wynajem, należy wówczas zapłacić podatek. Kwota uzależniona jest od rocznych dochodów osoby, która zaciągnęła kredyt oraz jej progu podatkowego. Należy pamiętać, że odsetki płacone kredytobiorcy uznaje się za jego przychód.
Kto jest zwolniony z podatku od ugody frankowej z bankiem?
Zwolnienie z podatku od ugody z bankiem obowiązuje w przypadku, gdy kredyt:
- został zaciągnięty przez jedno gospodarstwo domowe,
- został zaciągnięty na wyłącznie jedną realizację inwestycji mieszkaniowej.
Jeśli ktoś zaciągnął dwa kredyty. Jeden na zakup i budowę domu, a drugi na jego wykończenie lub remont to w takiej sytuacji oba kredyty są przeznaczone na tę samą inwestycję. Wówczas można skorzystać z umorzenia podatku. Warunkiem jest to, aby kredytobiorca uprzednio nie korzystał z tego rozwiązania. Zatem w niniejszego zwolnienia nie skorzystają te osoby, które nabywają nieruchomości w celach inwestycyjnych lub biznesowych.
Jak widać, podatki stanowią nieodłączny element naszego życia i wiedza na ich temat może się przydać również w sprawach związanych z kredytem. Podatki są sferą dotykają każdego z nas, a w dobie nadprodukcji i komplikowania prawa szczególnie przydatne okazują się szkolenia podatkowe. Wiedza o podatkach jest przydatna nie tylko dla frankowiczów, ale dla każdego obywatela, który chce trzymać rękę na pulsie.
Materiał partnera