Jak zmniejszyć raty dzięki Sankcji Kredytu Darmowego?

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Spis treści

W dzisiejszych czasach kredyty i pożyczki są powszechne, ale niewielu konsumentów wie, że w pewnych sytuacjach mogą one stać się „darmowe”. Chociaż brzmi to nieprawdopodobnie, istnieje coś takiego jak sankcja kredytu darmowego, która może przynieść znaczne korzyści finansowe, np. poprzez zmniejszenie wysokości rat kredytu.

W poniższym artykule opisaliśmy na czym polega sankcja kredytu darmowego i kto może z niej skorzystać. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, które instytucje finansowe zawierały błędne umowy przeczytaj artykuł: Sankcja kredytu darmowego jakie banki

Na czym polega sankcja kredytu darmowego?

Kiedy mówimy o sankcji kredytu darmowego, odnosimy się do sytuacji, w której konsument może odzyskać odsetki, prowizje oraz inne koszty związane z kredytem. Jest to możliwe, gdy instytucja finansowa, tak jak bank czy firma pożyczkowa, nie przestrzega wszystkich wymogów prawnych przy zawieraniu umowy kredytu konsumenckiego. Polskie prawo, a dokładniej ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim, określa szereg warunków, które muszą być spełnione w umowie kredytowej.

Art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim
„W przypadku naruszenia przez kredytodawcę art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1 pkt 1-8, 10, 11, 14-17, art. 31-33, art. 33a i art. 36a-36c konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.”

Co zyskujesz dzięki SKD?

Jeżeli umowa zawiera błędy lub nieścisłości – na przykład nieprawidłowe obliczenie odsetek – klient ma prawo do złożenia oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego. W praktyce oznacza to, że kredytodawca musi zwrócić konsumentowi wszelkie pobrane odsetki, prowizje i inne opłaty, które nie były zgodne z prawem.


W przypadku, gdy spłacasz kredyt konsumencki, ale jeszcze nie uregulowałeś całej pożyczonej kwoty (nawet jeśli zaprzestałeś spłat i rozpoczęto działania windykacyjne), masz możliwość spłaty kredytu bez dodatkowych odsetek i kosztów, zgodnie z harmonogramem określonym w umowie.

Jeśli spłaciłeś już więcej niż wartość pożyczonego kapitału (nawet jeśli zaprzestałeś spłat i rozpoczęto działania windykacyjne), otrzymujesz możliwość spłaty pozostałej kwoty bez dodatkowych kosztów, zgodnie z warunkami umowy, prawo do zwrotu nadpłaconej kwoty (bank jest zobowiązany do zwrotu tych środków).

Jeżeli spłaciłeś już cały kredyt konsumencki i nie minął rok od tej spłaty masz prawo do zwrotu nadpłaconej kwoty (bank musi zwrócić te środki). Po zastosowaniu sankcji kredytu darmowego, kredytobiorca zobowiązany jest do zwrotu jedynie pożyczonego kapitału.

Jak skorzystać z SKD?

Warto pamiętać, że sankcja kredytu darmowego nie jest automatyczna i wymaga od konsumenta pewnych działań. Przede wszystkim trzeba sprawdzić umowę kredytu pod kątem ewentualnych błędów. Można to zrobić samodzielnie lub z pomocą specjalistów, na przykład prawników specjalizujących się w prawie konsumenckim.

Zgodnie z przepisami ustawy do skorzystania z sankcji kredytu darmowego kwalifikują się

  • Pożyczki konsumenckie oraz kredyty do wysokości 255.500 zł, które nie są przeznaczone na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
  • Kredyty, które są obecnie spłacane, niezależnie od tego, czy występują opóźnienia w spłatach.
  • Kredyty, które są aktywne, ale obecnie nie są spłacane i podlegają procesowi windykacji.
  • Kredyty, które zostały spłacone w całości nie dłużej niż rok temu.

Korzystanie z sankcji kredytu darmowego może przynieść znaczne korzyści finansowe, jak zmniejszenie wysokości rat, zwrot nienależnie pobranych kosztów, czy umorzenie pozostałych odsetek. To świetna okazja dla konsumentów, by zmniejszyć obciążenie finansowe związane z zaciągniętymi zobowiązaniami. Warto jednak pamiętać, że każda sytuacja jest indywidualna i warto dokładnie przeanalizować swoją umowę oraz skonsultować się ze specjalistą, aby ocenić, czy w danym przypadku istnieje możliwość skorzystania z tej formy wsparcia.

Informacje przedstawione w tym artykule nie stanowią porady prawnej. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, a decyzje powinny być podejmowane po konsultacji z wykwalifikowanym prawnikiem. W przypadkach wątpliwości lub trudności interpretacyjnych niezwykle pomocne może być zasięgnięcie porady zawodowego prawnika. W celu uzyskania szczegółowych informacji oraz wsparcia prawnego zapraszamy Państwa do odwiedzenia strony EuroLege – Kancelaria Prawa Finansowego.

Materiał partnera

Zgłoszenie

Wypełnij poniższy formularz i wyślij Swoje zgłoszenie.

Informacje kontaktowe
Treść zgłoszenia
Dodaj zdjęcia - minimum 2

Po wysłaniu formularza poczekaj aż wyślą się dokumenty,  powyżej pojawi się potwierdzenie, a kopię otrzymasz na maila.

Zapisz mnie na kurs!

Moje dane

Zgłoszenie

Wypełnij poniższy formularz i wyślij Swoje zgłoszenie.

Informacje kontaktowe
Wybierz sprawę
Treść zgłoszenia

SKORZYSTAJ Z PROMOCJI

Wyślij zgłoszenie do 15 października.
Koszt opinii

150

100 zł