Shoehorn, czyli łyżka do butów

Prosta historia łyżki do butów okiem rzeczoznawcy obuwia

Historia łyżki do butów

Łyżki do butów to niepozorny gadżet, który można spotkać w niemal każdym domu. Historia tego narzędzia sięga późnego średniowiecza, wówczas łyżki wykonywano z rogów zwierząt, ich kości a nawet racic. Początkowo łyżki do butów wykonywano prosto i tak, aby jak najlepiej spełniały swoją rolę. Jednak z czasem nastąpiła ewolucja estetyczna tego prostego przedmiotu. Wykonywano łyżki zdobione, grawerowane, malowane, które dzisiaj są małymi dziełami sztuki.

Współcześnie łyżki do butów wykonuje się z plastiku, drewna, metali jak i tradycyjnie z rogów zwierzęcych np. krowich.

Zastosowanie

Dzisiaj, jak wynika z moich obserwacji łyżka do butów jest używana przez bardzo mały procent społeczeństwa, świadczą o tym przede wszystkim liczne i różnorakie uszkodzenia cholewki w miejscu pięty. Każda osoba, która chce znacząco wydłużyć żywotność swoich butów i utrzymać je w należytym stanie powinna za każdym razem używać łyżki do butów.

Ten skromny gadżet ma za zadanie ułatwić nam wzuwanie stopy i zakładanie obuwia, ale czy tylko? Otóż każdorazowe stosowanie łyżki zapobiegnie zagniataniu tylnych krawędzi cholewki, uszkadzaniu i wydzieraniu podszewki i wypełnień stosowanych w obuwiu przez co pozytywnie wpłynie na proces eksploatacji butów i pozwoli na dłuższe cieszenie się ich walorami estetycznymi. Dlatego też gorąco zachęcam każdego z nas, każdego użytkownika obuwia do wyciągnięcia swoich łyżek z domowych zakamarków, a jeśli jeszcze jej nie macie – koniecznie kupcie!

Najczęstsze uszkodzenia

Jako rzeczoznawca obuwniczy często spotykam się z uszkodzeniami spowodowanymi nieprawidłowym zakładaniem butów, niestety jest to zjawisko nagminne. Uszkodzenia powstałe w toku eksploatacji butów, wynikające ze sposobu ich użytkowania nie stanowią niezgodności towaru z umową i co więcej nie świadczą o tym, że buty zostały wykonane niezgodnie ze sztuką. Wydarte zapiętki albo połamane i pozagniatane zakładki tylne, które usztywniają miejsce pięty są najczęstszymi uszkodzeniami, które reklamują konsumenci.

Jednakże nie stosowanie łyżki do butów to nie jedyna przyczyna powstawania uszkodzeń butów w miejscu pięty, mają na to wpływ również inne czynniki, takie jak: noszenie obuwia zasznurowanego na stałe, luźno opiętego na stopach, zakładanie i zdejmowanie butów na siłę, bez rozsznurowywania.

Buty powinny być prawidłowo opięte na stopach, oznacza to tylko tyle, że głowa kości pierwszej i piątej śródstopia oraz osadzenie pięty nie powinny odrywać się od wkładki, a język powinien być odpowiednio dopasowany do sklepienia stopy na całej długości pasa oczek w taki sposób, żeby trzymał stopę, ale jej nie uwierał.

Ocena reklamacji

Znaczna większość reklamacji związana z uszkodzeniami, o których wspomniałem powyżej kończy się ich odrzuceniem i w 99% przypadków jest to słuszne, jednak nie zawsze. Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja reklamacja została odrzucona słusznie to zapraszam do kontaktu, jako rzeczoznawca obuwia dokonam bezpłatnej wstępnej oceny butów i odpowiem na najważniejsze pytanie: czy warto jest napisać odwołanie od nieuznanej reklamacji.

Shoehorn, czyli łyżka do butów