Shoehorn, czyli łyżka do butów

Strona główna / Różności i porady  / Shoehorn, czyli łyżka do butów
Shoehorn, czyli łyżka do butów

Shoehorn, czyli łyżka do butów

Prosta historia łyżki do butów okiem rzeczoznawcy obuwia

Historia łyżki do butów

Łyżki do butów to niepozorny gadżet, który można spotkać w niemal każdym domu. Historia tego narzędzia sięga późnego średniowiecza, wówczas łyżki wykonywano z rogów zwierząt, ich kości a nawet racic. Początkowo łyżki do butów wykonywano prosto i tak, aby jak najlepiej spełniały swoją rolę. Jednak z czasem nastąpiła ewolucja estetyczna tego prostego przedmiotu. Wykonywano łyżki zdobione, grawerowane, malowane, które dzisiaj są małymi dziełami sztuki.

Współcześnie łyżki do butów wykonuje się z plastiku, drewna, metali jak i tradycyjnie z rogów zwierzęcych np. krowich.

Shoehorn, czyli łyżka do butów

Zastosowanie

Dzisiaj, jak wynika z moich obserwacji łyżka do butów jest używana przez bardzo mały procent społeczeństwa, świadczą o tym przede wszystkim liczne i różnorakie uszkodzenia cholewki w miejscu pięty. Każda osoba, która chce znacząco wydłużyć żywotność swoich butów i utrzymać je w należytym stanie powinna za każdym razem używać łyżki do butów.

Ten skromny gadżet ma za zadanie ułatwić nam wzuwanie stopy i zakładanie obuwia, ale czy tylko? Otóż każdorazowe stosowanie łyżki zapobiegnie zagniataniu tylnych krawędzi cholewki, uszkadzaniu i wydzieraniu podszewki i wypełnień stosowanych w obuwiu przez co pozytywnie wpłynie na proces eksploatacji butów i pozwoli na dłuższe cieszenie się ich walorami estetycznymi. Dlatego też gorąco zachęcam każdego z nas, każdego użytkownika obuwia do wyciągnięcia swoich łyżek z domowych zakamarków, a jeśli jeszcze jej nie macie – koniecznie kupcie!

 

Najczęstsze uszkodzenia

Jako rzeczoznawca obuwniczy często spotykam się z uszkodzeniami spowodowanymi nieprawidłowym zakładaniem butów, niestety jest to zjawisko nagminne. Uszkodzenia powstałe w toku eksploatacji butów, wynikające ze sposobu ich użytkowania nie stanowią niezgodności towaru z umową i co więcej nie świadczą o tym, że buty zostały wykonane niezgodnie ze sztuką. Wydarte zapiętki albo połamane i pozagniatane zakładki tylne, które usztywniają miejsce pięty są najczęstszymi uszkodzeniami, które reklamują konsumenci.

Jednakże nie stosowanie łyżki do butów to nie jedyna przyczyna powstawania uszkodzeń butów w miejscu pięty, mają na to wpływ również inne czynniki, takie jak: noszenie obuwia zasznurowanego na stałe, luźno opiętego na stopach, zakładanie i zdejmowanie butów na siłę, bez rozsznurowywania.

Buty powinny być prawidłowo opięte na stopach, oznacza to tylko tyle, że głowa kości pierwszej i piątej śródstopia oraz osadzenie pięty nie powinny odrywać się od wkładki, a język powinien być odpowiednio dopasowany do sklepienia stopy na całej długości pasa oczek w taki sposób, żeby trzymał stopę, ale jej nie uwierał.

 

Ocena reklamacji

Znaczna większość reklamacji związana z uszkodzeniami, o których wspomniałem powyżej kończy się ich odrzuceniem i w 99% przypadków jest to słuszne, jednak nie zawsze. Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja reklamacja została odrzucona słusznie to zapraszam do kontaktu, jako rzeczoznawca obuwia dokonam bezpłatnej wstępnej oceny butów i odpowiem na najważniejsze pytanie: czy warto jest napisać odwołanie od nieuznanej reklamacji.

Shoehorn, czyli łyżka do butów