Uszkodzenie mechaniczne?
Najczęściej jest tak, że sprzedawca lub producent odrzucając reklamację butów, podnoszą argument, że reklamowane uszkodzenie to uszkodzenie mechaniczne. O co tak naprawdę chodzi w uszkodzeniach mechanicznych i czym one są? Wszystko to postaram się wyjaśnić w tym artykule.
Co to jest uszkodzenie mechaniczne
Uszkodzenia mechaniczne to wszystkie uszkodzenia, które są związane z działaniem siły fizycznej.
W związku z powyższym, wytłuszczonym stwierdzeniem powstaje pytanie, czy każde uszkodzenie mechaniczne, świadczy o tym, że reklamacja powinna zostać rozpatrzona negatywnie? Otóż jak się okazuje – nie.
Na wstępie warto sobie omówić, czym są uszkodzenia mechaniczne tak po prostu, a więc będą to:
- rozerwania
- rozprucia
- pęknięcia
- otarcia
- przecięcia
- rozklejenia
- itd.
To powoduje, że uszkodzenia mechaniczne występują niezwykle często. Jak łatwo można zauważyć będzie to zdecydowana większość uszkodzeń, które powstają w obuwiu. Pozostałe uszkodzenia można zaliczyć do uszkodzeń chemicznych lub termicznych, czyli tych, które powstały w wyniku działania różnego rodzaju reakcji chemicznych lub wysokiej temperatury. Więc stwierdzenie „uszkodzenie mechaniczne” jest stwierdzeniem bardzo ogólnym, które mówi nam tylko tyle, że uszkodzenie to powstało w wyniku działania siły fizycznej. Rzeczoznawcy posługując się pojęciem „uszkodzenie mechaniczne” wprost pokazują, że de facto nie potrafią określić dokładnej przyczyny powstania uszkodzenia w danym przypadku. Może to wynikać z braku wiedzy lub małego doświadczenia w ocenie rzeczoznawczej obuwia. Do stwierdzenia takiego uszkodzenia nie jest potrzebny ani rzeczoznawca obuwia ani biegły sądowy. Stwierdzi to każdy racjonalnie myślący człowiek. Co ciekawe nawet rozklejenia należy zaliczyć do grupy uszkodzeń mechanicznych. Wynika to z faktu, że substancje klejące dzięki swojej lepkości i spoistości wewnętrznej (kohezji) wywołują powierzchniowe zjawisko fizyczne, które nazywamy adhezją. Adhezja jest to zdolność do przyciągania płaszczyzn materiałów.
Podstawowy podział uszkodzeń mechanicznych
Uszkodzenia mechaniczne można podzielić na wynikające z:
- nieprawidłowej konstrukcji obuwia – np. połączenie materiałów o skrajnie różnych właściwościach fizycznych i mechanicznych, gdzie słabszy ulega uszkodzeniu mechanicznemu np. rozerwaniu
- użycia wadliwych materiałów – np. niskiej jakości materiał rozdziera się w miejscu zginania buta lub na zapiętkach
- nieprawidłowego montażu obuwia – np. przedrasanie elementów cholewki, które pękają w trakcie użytkowania
- kontaktu obuwia z przeszkodą – np. nacięcie materiału wskutek uderzenia butem o przeszkodę
- nieprawidłowego użytkowania obuwia – np. granie w piłkę nożną w butach o innym przeznaczeniu
- nieprawidłowej konserwacji – np. uszkodzenie lica skóry w następstwie czyszczenia buta twardą szczotką
- amortyzacji obuwia – np. ścieranie podeszew
- cech indywidualnych użytkownika – np. uszkodzenia związane z użytkowaniem zbyt małego obuwia
Najczęściej powstałe uszkodzenia są skutkiem połączenia więcej niż jednego z tych czynników, nie mniej wszystkie z nich to uszkodzenia mechaniczne. Dlatego tak ważne jest żeby profesjonalny rzeczoznawca korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia napisał merytoryczną ekspertyzę rzeczoznawczą, w której bezpośrednio wskaże, jakie są prawdziwe przyczyny powstania danej wady mechanicznej.
Odrzucenie reklamacji – uszkodzenie mechaniczne!
Dlaczego najczęściej reklamacje są odrzucane z powodu uszkodzenia mechanicznego? Na to pytanie trudno jest dać jedną, wyczerpującą i precyzyjną odpowiedź. Najczęściej okazuje się tak, że składane przez konsumenta reklamacje rozpatrują pracownicy sprzedawcy. Takie osoby piszą swoje opinie w oparciu o szybki kurs, po którym otrzymują np. dyplom specjalisty ds. oceny jakości obuwia. Problem pojawia się w miejscu, w którym posiadana przez taką osobę wiedza jest niewystarczająca i niepełna. Osoby rozpatrujące reklamacje muszą na siłę dopasować posiadaną przez siebie wiedzę do określonego stanu faktycznego butów. Zamiast zdefiniować uszkodzenie mechaniczne, muszą niejako wcisnąć te buty w ciasne ramki swoich umiejętności. Wtedy z pomocą przychodzi bardzo szerokie pojęcie w postaci uszkodzenia mechanicznego. Konsekwencją takiej niewiedzy są lakoniczne i nielogiczne opinie, które bardzo często zawierają wewnętrzne sprzeczności lub prowadzą do absurdów. Ogólnie rzecz ujmując – zrzucenie winy na klienta z powodu uszkodzenia mechanicznego jest najczęstszym i najprostszym powodem odrzucenia reklamacji. Inną sprawą jest polityka niektórych sprzedawców, którzy zrobią wszystko, żeby odrzucić reklamację klienta.
Rzeczoznawca obuwia
Natomiast rzeczoznawca obuwia, który dokonuje oceny butów będzie w stanie przede wszystkim połączyć posiadaną przez siebie wiedzę z zakresu konstrukcji obuwia, użytych materiałów jak i jego produkcji z wieloletnim doświadczeniem w rozpatrywaniu reklamacji. Dzięki temu taka osoba jest w stanie dokładnie wskazać jaki mechanizm doprowadził do powstania uszkodzenia mechanicznego. Oraz, czy powstanie takiego uszkodzenia jest konsekwencją:
- nieprawidłowej konstrukcji buta,
- błędnego wykonania na jednym z etapów produkcji,
- wadą materiałów, z których wykonano poszczególne elementy.
W ten sposób można ocenić, czy powstałe uszkodzenie mechaniczne podlega reklamacji. Nie wykluczając również sytuacji, że dane uszkodzenie mechaniczne powstało zależnie od użytkownika lub w sposób przypadkowy. Czasami uszkodzenie powstaje przypadkiem i nie jest to podstawa do oczekiwania odpowiedzialności sprzedawcy. Producenci prześcigają się w projektowaniu coraz to nowszych i modniejszych modeli butów. Niestety nie zawsze świadczy to o tym, że ich projekty są zgodne z zasadami konstrukcji obuwia, i że zostały wykonane prawidłowo. W dzisiejszych czasach konsumpcjonizmu bardzo często moda i ekstrawagancja przeważają nad zdrowym rozsądkiem i jakością oferowanych produktów. Dzieje się tak wszędzie, w każdej marce na świecie. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne posiadają swoją genezę, trzeba ją tylko odkryć.